Zajęcia dydaktyczne w salach i laboratoriach Politechniki Białostockiej

Logotypy


Celem zajęć jest podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego poprzez współpracę szkół zawodowych BOF z uczelniami wyższymi. Ważnym problemem edukacji zawodowej jest niewystarczająca jakość wynikająca z nienadążania szkół zawodowych za postępem nauki i zmian technologii w obszarze zawiązanym z gospodarowaniem energią i zasobami. Często przestarzałe wyposażenie dydaktyczne lub brak kontaktu nauczycieli zawodu z najnowszymi rozwiązaniami w danej dziedzinie powodują, ze uczniowie nie zapoznają się ze współczesnym stanem wiedzy w zakresie swoich kierunków kształcenia. Współpraca z uczelniami wpływa na wyższą jakość kształcenia dostosowującą wiedzę uczniów do współczesnych wymagań, a także znacząco podnosi atrakcyjność kształcenia zawodowego. 

Uczniowie szkół ksztalcenia zawodowego BOF podczas zajęć mogą dowiedzieć się co trafia do atmosfery, gleby i wody podczas spalania konwencjonalnych źródeł energii: węgla kamiennego i brunatnego, gazu ziemnego i ropy naftowej. W Unii Europejskiej w 2020 roku ze źródeł odnawialnych pochodziło 34,6% całkowitej wytworzonej energii. Natomiast w Polsce z OZE jedynie 18%. Do najczęściej wykorzystywanych w gospodarstwach domowych odnawialnych źródeł energii zaliczamy energię: słoneczną, wiatrową, oraz biomasy. Montaż turbiny wiatrowej jest możliwy dla użytkownika indywidualnego, lecz nie jest to popularna instalacja w domu. Natomiast najczęściej stosowanymi instalacjami są instalacje: fotowoltaiczne, solarne oraz biomasy. Uczniowie mogą poznać zasady funkcjonowania takich instalacji, ich zalety, ale i zapytać o ewentualne wątpliwości.

Kolejny omawiany temat to efektywność energetyczna. Efektywność energetyczna może być mierzona różnymi sposobami i może odnosić się do bardzo wielu produktów. Najczęściej związana jest z etykietami energetycznymi, które można spotkać na np. pralkach, suszarkach, lodówkach, kotłach, oponach czy źródłach światła (LED).

Podczas zajęć praktycznych uczniowie poznają przykłady nowoczesnych technologii poprawiających efektywność energetyczną:

- systemy małej energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej,

- systemy automatyki i zarządzania budynkiem,

- elektromobilność.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzą wykładowcy Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

DSC 0098

DSC 0098

 

Contact

Office of the Board of the Association of Bialystok Functional Area

ul. Mickiewicza 74 lok. 6 
15-427 Białystok
tel./fax  85 661 15 38