II Seminarium o ochronie środowiska i energii przyszłości
Ponad 100 uczestników wzięło udział II Seminarium o ochronie środowiska i energii przyszłości w gościnnych progach Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku (6 października 2023r.). Wydarzenie pełne wiedzy, pasji i ciekawych rozmów było częścią projektu EcoCentrum Kompetencji BOF – utworzenie branżowego Centrum Kompetencji w obszarze efektywności gospodarowania energią i zasobami BOF.
W seminarium uczestniczyli uczniowie i nauczyciele 9 szkół kształcenia zawodowego z terenu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Białystoku, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białystoku, Zespół Szkół Zawodowych nr 16 w Białystoku, Zespół Szkół Rolniczych w Białystoku, Zespół Szkół Elektrycznych w Białystoku, Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białystoku, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Białystoku, Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białystok, Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach). Obecni byli także przedstawicieli uczelni wyższych: Uniwersytetu w Białymstoku i Politechniki Białostockiej, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Fundacji Kierunkowskaz w Warszawie zajmującej się elektromobilnością oraz Stowarzyszenia BOF i Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr.
Na początku Seminarium dr. hab. Bogusława Plawgo, prof. UwB kierujący Fundacją BFKK i dr hab. Dorota Perło – dyrektor Biura Stowarzyszenia BOF podsumowali kończący się projekt EcoCentrum Kompetencji BOF – utworzenie branżowego Centrum Kompetencji w obszarze efektywności gospodarowania energią i zasobami BOF.
Duże zainteresowanie wzbudziły przygotowane wykłady i prezentacje dotyczące zagadnień związanych z efektywnością gospodarowania energią i zasobami, zrównoważonym rozwojem, wykorzystaniem zielonej energii i OZE. Damian Orzechowski, twórca startupu CAT-EBIKES i kanału na YouTube o elektronice i programowaniu mówił o konstruowanych przez siebie rowerach elektrycznych i projektach rowerowych stacji solarnych (do ładowania i parkowania). O mobilności jutra i o tym, jak auta elektryczne zmienią nasze miasta opowiadała Beata Jackowska, ekspertka Fundacji Kierunkowskaz z Warszawy. Pompy ciepła jako alternatywne źródła ogrzewania przedstawił dr inż. Piotr Rynkowski z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Czy wodór będzie paliwem przyszłości – zastanawiał się prof. dr hab. Ryszard Łaźny (Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku). „15 minut by ratować świat – science fiction czy realna wizja?” – prezentację pod takim hasłem przygotowała Monika Kamińska – dyrektor Biura ds. Smart City Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć auto elektryczne i pompę ciepła.
Podczas seminarium przedstawione zostały także efekty 5 grantów badawczo-wdrożeniowych przygotowanych przez uczniów, we współpracy z uczelniami wyższymi w ramach projektu EcoCentrum Kompetencji BOF:
- Grant „Bakterio-Bateria" - Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku,
- Grant „Dotyk Natury" - Zespół Szkół Mechanicznych w Łapach,
- Grant „Robot pływający do zbierania odpadów zalegających w zbiornikach wodnych" - Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Białymstoku,
- Grant „Kupuj z głową – masz za dużo wymień się" – Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku,
- Grant „Moc zielnika zamiast energetyka" - Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku.
Podczas seminarium można było degustować ziołowe herbatki energetyczne przygotowane w ramach projektu.
Uczniowie i nauczyciele z 10 szkół zawodowych Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego spotkali się w czwartek (27 października) na I Seminarium branżowym o ochronie środowiska i energii przyszłości. To część realizowanego wspólnie z Białostocką Fundacją Kształcenia Kadr projektu EcoCentrum Kompetencji BOF.
Uczestnicy spotkania na początki mogli poznać działania prowadzone w ramach tego projektu. Potem o ociepleniu klimatu pod hasłem „Dlaczego dwa stopnie to dużo? Dlaczego nie pojedziemy na Malediwy” opowiadał dr inż. Tomasz Poskrobko z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku. Z tego samego wydziału pochodzi także dr inż. Anna Matel, która z pasją opowiadała o modzie i ochronie środowiska, przypomniała też katastrofę w szwalniach w Rana Plaza w Bangladeszu. Po rozmowach o fast fashion przyszedł czas na przedstawienie domów przyszłości – o minimalistycznej bryle, uwzględniających potrzeby i styl życia konkretnych użytkowników, wykorzystujących dostępne technologie i zapewniających zapotrzebowanie na ciepło na relatywnie niskim poziomie 15kWh/metr kwadratowy na rok – o tym wszystkim mówił dr inż. Piotr Rynkowski z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Wiele praktycznych informacji usłyszeć można było podczas wykładu dr. inż. Marcina Sulkowskiego z Wydziału Elektrycznego PB – „Czy fotowoltaika jest dla każdego?” . A dr inż. Helena Rusak (także Wydział Elektryczny) pokazała obrazowo ciemne i jasne strony energetyki węglowej.
Seminarium to był także czas prezentacji pierwszej edycji grantów badawczo-wdrożeniowych przygotowanych przez uczniów, we współpracy z uczelniami wyższymi:
- System elektronicznego dozoru i monitoringu pasieki pszczelej - Zespół Szkół Elektrycznych im. J. Groszkowskiego w Białymstoku
- EKOŁAPY - ZSM - Zespół Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach (system monitoringu zanieczyszczenia powietrza zamontowany w szkole)
- Projekt urządzenia rozdrabniającego do tworzyw sztucznych – Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Białymstoku
- Rower stacjonarny z funkcją ładowania mobilnych urządzeń elektronicznych typu smartfon, tablet - Zespół Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku
- Eco uczeń + eco nauczyciel = zrównoważone korzystanie z energii i zasobów - nauczanie o ekologii - Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. M. Kopernika w Białymstoku (pomoce dydaktyczne, gra i działania promujące ekologiczne zachowania).
W seminarium uczestniczyli także reprezentanci Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku, Zespołu Szkół Zawodowych nr 5, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Rolniczych oraz Zespołu Szkół Budowlano Geodezyjnych.
Zapraszamy serdecznie na I Seminarium o ochronie klimatu i energii przyszłości. Seminarium odbędzie się 27 października 2022 r. w Białymstoku w Hotelu Ibis. To część realizowanego przez Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego BOF i Białostocką Fundację Kształcenia Kadr BFKK projektu EcoCentrum Kompetencji BOF.
W ramach seminarium wykładowcy Uniwersytetu w Białymstoku i Politechniki Białostockiej mówić będą o aktualnych tematach związanych z oszczędzaniem energii, ochroną klimatu, odnawialnymi źródłami energii. Postaramy się, by poruszane zagadnienia i sposób przekazywania wiedzy był dostosowany do percepcji i wiedzy uczniów szkół średnich. Będzie mowa np. o fast fashion i ochronie środowiska, o tym dlaczego nie pojedziemy na Malediwy (czyli o ociepleniu klimatu), o ciemnych i jasnych stronach węgla, o fotowoltaice (dla kogo i dlaczego nie dla wszystkich) oraz o domach przyszłości.
Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną także projekty uczniowskie wyłonione w ramach konkursu grantowego na projekty badawczo-rozwojowe.
Jeszcze raz serdecznie zapraszam, seminarium odbywać się będzie w godzinach 09:00 – 15:15 (z przerwą kawową i obiadową)