Włączenie mieszkańców miast w proces realizacji podstawowego celu jakim jest „zeroemisyjność” – taki był temat międzynarodowego spotkania partnerów projektu URB-EN-Pact. Spotkanie odbyło się online w dniach 25-26 listopada 2020 roku.
Celem projektu URB-EN-Pact (Urban Energy Pact) jest wypracowanie lokalnych planów działań prowadzących do tego, aby obszary miast partnerskich stały się do roku 2050 terytoriami o zerowym zużyciu energii netto (Zero Net Energy Territory). Będzie to możliwe poprzez stopniowe redukowanie tradycyjnych źródeł energii i dostarczanie energii pochodzącej z OZE oraz wdrażanie tzw. pętli energetycznych, z których korzystać będą mogli wszyscy beneficjenci lokalnej gospodarki obiegu zamkniętego.
Dwudniowy program spotkania był bardzo intensywny i bogaty w prezentacje odnoszące się do dobrych praktyk stosowanych przez miasta europejskie w zakresie włączania mieszkańców do procesu osiągania zeroemisyjności. Prezentowane były mi.in innowacyjne narzędzia, które można wykorzystać, aby aktywnie włączyć mieszkańców do zarządzania miastem.
W sesji poświęconej Political vision on net-zero energy territories, oprócz członków zespołu projektowego, udział wzięli oficjalni przedstawiciele miast partnerskich. Białystok, stanowiący miasto rdzeń Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, reprezentowała Justyna Mielech z Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego. Przedstawiła ona działania, jakie podejmuje lub planuje podjąć Białystok w celu rozwoju gospodarki niskoemisyjnej. Justyna Mielech podkreśliła, iż ta tematyka jest jednym ze strategicznych obszarów aktualnie opracowywanej strategii rozwoju Białegostoku do roku 2030.