Link do filmów:
Gmina Wasilków - https://youtu.be/eUHzsgaXoXA
Gmina Wasilków to przede wszystkim rozlegle tereny leśne i miejsca o dużych walorach przyrodniczych. Płynąca ze wschodu na zachód malownicza rzeka Supraśl, z północnym dopływem rzeką Czarną, tworzą bardzo dobre warunki do rozwoju rekreacji i turystyki. Miasto od zachodu, północy i wschodu otoczone jest Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, dzięki czemu mieszkańcy oraz turyści mają możliwość korzystania z licznych turystycznych szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Tereny gminy zachęcają do zajmowania się formami turystyki specjalistycznej, takimi jak: wędkarstwo, myślistwo, kajakarstwo (szlak kajakowy na Supraśli - wypożyczalnia kajaków nad zalewem, wypożyczalnia canoe, wyciąg nart wodnych) oraz jeździectwo.
Wasilków to jedna z najstarszych miejscowości na Podlasiu i miasto o bogatej historii. Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Wasilkowa jest zaprojektowany w ramach pomiary włócznej renesansowy układ przestrzenny miasta, mający wyraz w szachownicowym rozplanowaniu miasta oraz widocznych, regularnych i nietypowych sektorach ulic centrum. Głównym punktem takiego układu był rynek, z którego narożników wybiegały po dwie ulice – główne osie kompozycyjne przebiegały przez naroża, a nie przez środek rynku. Na środku rynku znajdował się ratusz.
Szczególnym miejscem dla mieszkańców Wasilkowa, jak również dla turystów, jest Święta Woda. Ma ona duże znaczenie na religijnej mapie polskich sanktuariów maryjnych.
Kluczowym produktem turystycznym gminy Wasilków jest Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Powstało we wrześniu 2016 r. w wyniku połączenia Białostockiego Muzeum Wsi i Działu Etnografii, wyłączonych ze struktur Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Celem skansenu jest ochrona zabytków architektury drewnianej na Podlasiu, jak również odtworzenie tradycyjnego krajobrazu wiejskiego regionu. Zbiory muzealiów gromadzone w skansenie dokumentują kulturę materialną Białostocczyzny z okresu od końca XIX w. do lat siedemdziesiątych XX w.. Osoby zwiedzające muzeum mogą zobaczyć zabytkową drewnianą architekturę podlaskiej wsi. Przy samej bramie wjazdowej stoi okazały wiatrak – Koźlak z 1836 r., a obok kuźnia przywieziona z Gródka. Ogółem od początku lat 90-ch XX w. udało się przenieść blisko trzydzieści budynków.
W skansenie organizowane są imprezy plenerowe adresowane głównie do dzieci i młodzieży szkolnej. Osnową imprez jest prezentacja warsztatu twórców, rzemieślników ludowych oraz pokazy prac wykonanych w dawnym gospodarstwie domowym. Swoje rzemiosło prezentują między innymi garncarze, kowale, bednarze, tkaczki, hafciarki, pisankarki, rzeźbiarze, wytwórcy naczyń słomianych i sit. Wyrabiane są palmy wielkanocne i ozdoby choinkowe. Oprócz prac wymagających wysokiego kunsztu prezentowane są codzienne czynności wykonywane w dawnym gospodarstwie wiejskim, takie jak trzepanie i międlenie lnu, przędzenie na wrzecionie i kołowrotku, kiszenie kapusty, młocka, mielenie ziarna na mąkę, ubijanie masła. Dzieci uczestniczące w pokazach nie tylko obserwują pracę garncarza lub pisankarki, ale mogą samodzielnie spróbować swoich sił np. przy kole garncarskim. Do skansenu można przyjechać również poza czasem imprez, na lekcje muzealne poświęcone konkretnym przejawom życia dawnej wsi albo spędzić godzinę lub dwie przy warsztacie garncarskim lub przy krosnach.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej nadal się rozwija. Przenoszone są tam wciąż nowe obiekty z terenu województwa podlaskiego.
Na podstawie publikacji PERŁY BIAŁOSTOCKIEGO OBSZARU FUNKCJONALNEGO.
Ekspertyza została przygotowana na zlecenie Stowarzyszenia Białostocki Obszar Funkcjonalny. Powstała przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w ramach projektu '"Razem otwieramy granice". Opracowanie ekspertyzy dr inż. Romuald Ziółkowski.